Šalčininkų rajono savivaldybė - Dieveniškių seniūnija

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Dieveniškių seniūnija Spausdinimo versija
Adresas Vilniaus g. 8 Dieveniškės LT-17139 Šalčininkų r.  
Seniūnė Česlava Marcinkevič tel./ faksas (8 380) 54 242
el. paštas dieveniskes@salcininkai.lt
Sekretorė Jadvyga Šilobritienė (8 380) 54 242
Vyresnioji specialistė Olga Pavlovskaja (8 380) 54 283
Buhalterė Janina Žybort (8 380) 57 004
Specialistė Stanislava Masian (8 380) 57 003


Darbo laikas:

Pirmadieniais – ketvirtadieniais
8.00 val. – 17.00 val.
Penktadieniais 8.00 val. – 15.45 val.
Pietų pertrauka 12.00 val. – 12.45 val.
 

SENIŪNAITIJOS Priklausančios seniūnaitijai gyvenvietės ir gatvės Seniūnaičiai
Dieveniškių 1 - oji seniūnaitija Žalioji gatvė
Šermukšnių gatvė
Naujakurių gatvė
Geranionų gatvė
Albertinos k.
D. Gedūnai
Zajašiškių k.
Irena Boguševič
Dieveniškių 2 - oji seniūnaitija Naujoji gatvė
Vilniaus gatvė
Girininkijos gatvė
Aido gatvė
Ašmenos gatvė
Subotnikų gatvė
Kristina Smirnova
Jurgelionių seniūnaitija Bėčionių k.
Gedūnų k.
Geležių k.
Jurgelionių k.
Kamučių k.
Kaziulių k.
Kaziuliškės
Naujųjų Miežionių k.
Senųjų Miežionių k.
Pajurgelionių k.
Pliustų k.
Pulkės k.
Ramoškos k.
Reistinių vs.
Skraičionių k.
Smališkių k.
Šaltinių k.
Gražina Žurienė
Krakūnų seniūnaitija Dvariškių k.
Avietinės k.
Gužinių k.
Kalvių k.
Krakūnų k.
Lobo k.
Maciučių k.
Mendzisargiai
Rindžiūnų k.
Skrabonių k.
Vilkiškių k.
Žižmų k.
Janina Žibort
Rudnios seniūnaitija Daulėnų k.
Kazimieravo k.
Milkūnų k.
Naujųjų Kalvių vs.
Norviliškių k.
Prabaščiškių k.
Putiškių k.
Rudnios k.
Skaivonių k.
Šadžiūnų k.
Šiurkščiaus k.
Urelių k.
Versekos k.
 Renata Biaigo
Šarkaičių seniūnaitija Sabaliūnų k.
Šarkaičių k.
Vaišutkiemio k.
Vaškelių k.
Vėžiakiemio k.
Girdžiūnų k.
Gudelių k.
Pagaujėnų k.
Silių k.
Kristina Blažis

 

Dieveniškių seniūnija yra įsikūrusi pietrytinėje rajono dalyje, Lietuvos „pusiasaliu“ arba „apendicitu“ vadinamoje dalyje. Šio rajono užkampio forma verčia susimąstyti. Yra netgi sukurtas anekdotas apie šios keistai nubraižytos sienos tarp Lietuvos TSR ir Baltarusijos TSR atsiradimą. Pasakojama, kad 1939 m. Kremliuje braižant Lietuvai grąžinto Vilniaus krašto ribas, ant stalo gulėjusi Josifo Stalino pypkė, kadangi niekas neišdrįsęs tos pypkės pajudinti, tai ir apibrėžę sienas drebančia ranka apie pypkę.

Seniūnijos plotas – 207,3 km2. Joje gyvena apie 3000 gyventojų. Dieveniškių seniūnijai priklauso 65 vietovės. Kai kuriose jų, pavyzdžiui Papiškėse arba Vilkiškėse gyvena vos po dvi šeimas, Mendzisargiuose liko tik vienas gyvenamasis namas, o Gureliai iš viso liko be gyventojų. Seniūnijos centras – Dieveniškės. Dieveniškių miestelis, esantis už 27 km nuo Šalčininkų, prie Nemuno intako Gaujos, skaičiuoja apie 900 gyventojų.

Dieveniškės – tipiškas senųjų lietuvių žemių, kurioms priskirtinos Lietuvos Respublikos pietrytinės ir kaimyninės Baltarusijos vietovės, gyvenvietės pavyzdys. Svarbiausias Dieveniškių urbanistikos paminklo elementas – keturkampė aikštė, į kurią subėga penki – Vilniaus, Ašmenos, Trabų (Subotninkų), Geranainių bei Šalčininkų istoriniai keliai. 1969 m. Dieveniškės įtrauktos į Lietuvos vietinės reikšmės urbanistikos paminklų sąrašą. Svarbiu istoriniu paminklu yra 1783 metais statyta Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčia bei 1903 m. pastatyta mūrinė 21 metro aukščio varpinė. Pro varpinės vartus įeinama į iš visų pusių mūrine tvora aptvertą bažnyčios šventorių. Prie bažnyčios yra keletas kadaise šioje parapijoje tarnavusių kunigų antkapių. 

Į rytus nuo Dieveniškių, prie pat Baltarusijos sienos yra Norviliškių vietovė, kurioje dramatiškus istorijos klodus saugo renesansiniai vienuolyno rūmai. XVI a. Norviliškių dvaras priklausė Dorotai Šorc, kuri pasikvietė iš Vilniaus „mažuosius brolius“ pranciškonus ir 1617 metais fundaciniu aktu jiems užrašė Norviliškio palivarką. XVII a. Norviliškėse stovėjo vienuolynas, kuriame gyveno 8 vienuoliai. 1832 metais vienuolynas buvo uždarytas. Jame apsistojo caro armijos kariuomenė. 1904 metais vienuolynas ir rusų kariuomenės pastatytos dviejų aukštų kareivinės perėjo iš Karo ministerijos žinios Žemės ūkio ministerijai ir buvo atiduoti mergaičių žemės ūkio mokyklai, o nuo 1928 iki 1980 metų pradžios – klebonijai. Dabar senos pilies vietoje veikia turistinis kompleksas.


Urbanistiniu paminklu seniūnijos teritorijoje yra nedidelis Žižmų kaimas, kuris, kaip ir Poškonių bei Rimašių kaimas, priklauso vadinamiesiems gatviniams kaimams (arba rėžiniams, kuomet namai išsidėstę vienoje gatvės pusėje). Jis susidaręs XVI a. valakų reformos metu. Neilgoje juostoje Gaujos slėnyje ir kalvotose vietose tarp Poškonių ir Dieveniškių yra išsidėstę net 13 gatvinių kaimų, kurie sudaro 3 arti vienas kito esančių kaimų grupes. Toks kaimų išsidėstymas kitose Lietuvos vietovėse retas dalykas.

2 km į šiaurės rytus nuo Dieveniškių, vadinamame „Švedų miške“, yra išlikę aštuoni pilkapiai. Ledynmečio epochos atminimas yra mitologiniai akmenys, pripažinti gamtos paminklais. Vieną jų – vadinamą „Užkeikta svodba“ galima pamatyti netoli Žižmų kaimo. Gerai įsižiūrėjus į akmenį, galima pamatyti sėdinčių žmonių figūras. Dviejų kilometrų atstumu nuo „Užkeiktos svodbos“ miške stūkso stulpo formos akmuo Mokas. Daugelį metų žmonės tikėjo stebuklinga akmens galia: atvykdavo čia gydytis nuo ligų, prašė atitolinti nelaimes.

Svarbi Dieveniškių apylinkių vieta yra Europos Sąjungos lėšomis sutvarkytas bei pritaikytas turizmo poreikiams Bėčionių piliakalnis. Projektas vykdytas Dieveniškių istorinio regioninio parko administracijos 2012 metais. Užlipti į kalną bei pasigrožėti unikaliais gamtovaizdžiais galima tiek žiemą, tiek ir vasarą.

Kita gamtos pažinimo vieta yra Gaujos pažintinis mokomasis takas. Tako ilgis sudaro 1,7 km. Keliaujant galima susipažinti su čia esančia flora bei fauna. Take yra 18 stotelių, jo trasoje yra 61 vnt. įvairios įrangos – informaciniai stendai, tilteliai, suolai, apžvalgos bokštas ir kt. Dalis tako yra pritaikyta lankymui neįgaliesiems. Šalia tako yra įrengta stovėjimo aikštelė, atokvėpio vieta. Po tokios turiningos pažintinės kelionės svarbiausia yra nepamiršti po savęs sutvarkyti, o jau po to galima pasimėgauti nuostabiomis Dieveniškių apylinkių vaizdų nuotraukomis.

Paskutinis atnaujinimas: 2018-06-29 15:05:55