Šalčininkų rajono savivaldybė - Turgelių seniūnija

Šalčininkų rajono savivaldybės
administracija
Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Vilniaus g. 49, LT- 17116 Šalčininkai
Kodas 188718713
Juridinių asmenų registras
Tel. (8 380) 51 233
Faks. (8 380) 51 244
El.p. priimamasis@salcininkai.lt
Korupcijos prevencija
Atviri duomenys
Asmens duomenų apsauga
Nuorodos

Turgelių seniūnija Spausdinimo versija
Adresas Ilgoji g. 4, Turgeliai  LT-17285 Šalčininkų r.  
Seniūnas  l.e. pareigas Zdislav Mažeiko tel. (8 380) 41 304
faks. (8 380) 20 239
el.paštas: seniunas.turgeliai@salcininkai.lt
Sekretorė Janina Kuklis (8 380) 41 304
el.paštas: turgeliai@salcininkai.lt
Vyresnioji specialistė Valentina Markevič (8 380) 41 136
el. paštas: socparama.turgeliai@salcininkai.lt
Buhalterė Veslava Turo (8 380) 20 125
el. paštas: buhalterija.turgeliai@salcininkai.lt
Specialistė  Marija Korkut (8 380) 57 007
el. paštas: valdos.turgeliai@salcininkai.lt

 
Darbo laikas:
Pirmadieniais – ketvirtadieniais
8.00 val. – 17.00 val.
Penktadieniais 8.00 val. – 15.45 val.
Pietų pertrauka 12.00 val. – 12.45 val.

SENIŪNAITIJOS Seniūnaitijai priklausančios gyvenvietės ir gatvės Seniūnaičiai
Mikniškių seniūnaitija Krašių k.
Mikniškių k.
Gojaus k.
Šeštokų k.
Pagojaus k.
Bajorų k.
Mikšiulių k.
Ažukalnių k.
Pamerkio k.
Naujakūrių k.
Magdalenos k.
Puzyriškių k.
Padmerkio k.
Rimošių k.
Apušynės k.
Gimžių k.
Naidūnų k.
Viktoriškių k.
Aukštojo Pamerkio k.
Girdijauskų k.
Franc Zdončik
Skynimų seniūnaitija Žemaitiškių k.
Naujininkų k.
Kudžionių k.
Gimžių II k.
Mežiškių k.
Miškinių k.
Skynimų k.
Kazimiriškių k.
Valentina Pušklevič
Tabariškių seniūnaitija Benos k.
Pobenės k.
Dvarčių k.
Bygerdų k.
Grabių k.
Juškių k.
Berešiškių k.
Ažubenio k.
Landžių k.
Tabariškių k.
Ūdronių k.
Paūdronių k.
Danuta Markevič
Turgelių 1 - oji seniūnaitija Turgelių k. Viktorija Urbanovič
Turgelių 2 - oji seniūnaitija Kyvonių k.
Pastovų k.
Jezavitiškių k.
Ožionių k.
Turgelių k. (dalis)
Inesa Dagil
Valakininkų seniūnaitija Merkinės k.
Ustiškių k.
Brestovų k.
Valakininkų k.
Balandiškių k.
Savaitiškių k.
Malakonių k.
Viktarinės k.
Dalia Dulko
Vilkiškių seniūnaitija Bedugnės k.
Barkuškių k.
Skvironių k.
Staniškių k.
Dvarykščių k.
Gurelių k.
Vilkiškių k.
Misiučėnų k.
Juzef Pušklevič


Šalčininkų rajono šiaurės rytuose įsikūrusi Turgelių seniūnija užima 118,6 km² plotą. Ją sudaro 66 gyvenvietės, tai tankiausiai apgyvendinta rajono teritorija. Seniūnija turi 2800 gyventojų, vidutinis gyventojų tankis - 24 žmonės 1 km². Seniūnijos administracinis centras – Turgeliai, kurie yra 18 km į šiaurę nuo Šalčininkų ir turi 700 gyventojų.

Istoriniuose šaltiniuose Turgeliai pirmą kartą paminėti XVII amžiuje. Iki tol buvo žinomi kaip Mažoji Merkinė arba Mongirdų Merkinė.

XVIII amžiuje visoje Europoje garsi Pavlovo Respublika apėmė 3 tūkstančių hektarų plotą, turėjo savo Konstituciją, pinigus, herbą, parlamentą, iždą, savišalpos kasą, mokyklą ir t.t. Jos Prezidentas Povilas Bžostovskis šiose valdose panaikino lažą, žemę išdalijo valstiečiams ir įvedė išperkamąjį mokestį. Taip pat rūpinosi žmonių gyvenimu, kultūra bei švietimu. Garsiu Pavlovo Respublikos laikotarpiu suprojektuota italų architekto Carlo Spampani rezidencija. Nedideli, pastatyti pagal tų metų madą rūmai buvo vieno aukšto. Fasadą sudarė veranda su didingomis kolonomis. Jos parėmė pirmojo aukšto vidinį balkoną. Rūmai stebino visus atvykstančius svečius. Jie buvo pastatyti iš tašytų rąstų, styrojo kaminai, viduje buvo sumūrytos koklinės krosnys ir įrengtos virtuvės, namuose buvo stikliniai langai. 1794 metais Pavlovo Respublika įsitraukė į valstybės gyvenimą. Pavlovo milicija dalyvavo T. Kosciuškos sukilime. P. Bžostovskis aprūpindavo sukilėlius maistu ir arkliais.

Turgelių bažnyčia Paulavos respublikos liekanos


Plačiau susipažinti su šlovinga Turgelių istorija galima Turgelių Pavlo Ksaverio Bžostovskio kraštotyros muziejuje, kurio ekspoziciją sudaro 7 sekcijos ir kuriose yra apie 3000 eksponatų.  Muziejuje eksponuojami Pavlovo Respublikos dvaro rūmų papuošimų fragmentai, leidiniai, dokumentai. Jame galima pamatyti liaudies buities reikmenis bei daug kitų įdomių daiktų, susijusių su Turgelių apylinkėse kadaise gyvenusiomis žymiomis asmenybėmis.

Prie pat Baltarusijos sienos Tabariškėse 1770 metais pastatyta Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia, seniausia šventykla Šalčininkų rajone. Bažnyčia - tikras kultūros paminklų lobynas. Bažnyčios kriptoje prieš didįjį altorių palaidotas fundatorius Mykolas Skarbek - Važinskis ir kiti Važinskių giminės nariai. Įdomus bažnyčios bei vartų su varpine ansamblis, turintis baroko bruožų. Šventorius aptvertas akmenų mūro tvora, statyta 1890 metais.

Tabariškių bažnyčia Vilkiškių dvaras


XIX a. Vilkiškės priklausė Domochovskiams. Medinis dvaro gyvenamasis namas pastatytas 1847 metais. Tai stačiakampio plano vienaaukštis pastatas, iškilęs ant aukštos akmeninės pamūrės su pusrūsiais. Jo centre – mezoninas, kurį akcentuoja dviaukštis portikas. Kiekviename aukšte po 4 grakščias medines kolonas. Prie pagrindinio įėjimo veda platūs laiptai. Akį traukia ir dekoratyviniai mediniai elementai, puošiantys gonkas, sienas bei langus. Vilkiškės – vienas iš nedaugelio išlikusių medinių dvarelių. Aplink dvarą yra valstybės saugomas parkas, kurio plotas – 3,3 ha. Nedideliame peizažiniame dvaro parke – liepų ir ąžuolų alėjos, didingi maumedžiai.

Naujai renovuotu vidumi tikinčiuosius pasitinka Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, pastatyta 1836-1837 m klebono Povilo Šepeckio užsakymu pagal architekto Aleksejaus Polozovo projektą.

Turgelių kapinėse ant kalvos stovi Šv. Felikso de Valua koplyčia - rotondinis bokštas su kupolu, darnių formų, klasicistinio stiliaus pastatas. Ši iš lauko akmenų sumūryta koplyčia atsirado 1850 metais kaip Jozefo ir Kotrynos Kobilinskių šeimos, kuri į šias vietas atkeliavo 1834 metais įsigijusi Merkinės dvarą, memorialinė koplyčia. Dabar ji priklauso Turgelių bažnyčiai. Netoli koplyčios yra Vilniaus universiteto rektoriaus teisininko, ekonomisto Simono Malevskio (1760-1832) kapas.

Dar vienas Turgelių seniūnijos turtas yra Mikniškių Dievo Motinos ikonos „Visų liūdinčiųjų Džiaugsmas“ cerkvė. Medinė cerkvė pastatyta 1915–1917 m. dvaro savininkų Koreckių lėšomis. 1922 m. Pontijaus Rupyševo iniciatyva čia buvo įkurta stačiatikių bendruomenė, kuri oficialiai buvo  įregistruota 1947 m. Bendruomenėje buvo 100–120 tikinčiųjų. 1963 m. sovietinė valdžia bandė likviduoti bendruomenę, tačiau tai nepavyko ir ši bendruomenė gyvuoja iki šiol. Griežto gyvenimo būdo stačiatikių bendruomenė yra labai glaudžiai susijusi su gamta, dirba žemę, augina gyvulius, laiko bites. Šalia stačiatikių kapinių yra koplyčia, pastatyta 1917 metais.

Dainų ir šokių ansamblis "Turgelianka" Liaudies dailininkė Ana Krepštul
Paskutinis atnaujinimas: 2020-01-07 08:59:44